Aplikacja na Androida modlitwa
powrót do poprzedniej strony

Nowenna o przebaczenie

Dzień pierwszy
Pierwszego dnia wzbudź w sobie intencję modlitwy o pokój i uzdrowienie dla Twojego serca. Obejmij modlitwą również Twoich przyjaciół i wrogów.

 

Rozważanie:

 Pierwszy krok w kierunku przebaczenia to „chcieć przebaczyć” i „chcieć przyjąć przebaczenie”. To jest właśnie podstawa żalu w sakramencie pokuty, aby nasze grzechy mogły być przebaczone: chcieć, pragnąć z całego serca, by Bóg nam przebaczył.

 

Ten cudowny sakramentalny gest wobec naszej duszy jest zaproszeniem do tego, byśmy byli równie wyrozumiali i miłosierni dla każdego, kto nas zranił oraz impulsem do refleksji: Bóg przebaczył mi gorsze przewinienia. Kimże więc ja jestem, by chować urazę?

Pamiętajmy, że pokój wewnętrzny nie wypływa z braku problemów, lecz z pewności, że Bóg ma kontrolę nad wszystkim nawet w najtrudniejszych sytuacjach i potrafi obrócić w błogosławieństwo największe dramaty.

 

Zanim Jezus dokonał jakiegoś uzdrowienia mawiał: „niech pokój będzie z Tobą”. To oznacza, że uzdrowienie zarówno wewnętrzne jak i fizyczne ma bezpośredni związek z pokojem serca. Niezależnie od tego, ile się modlisz, jeżeli brak pokoju w twoim wnętrzu, masz małe szanse na powrót do zdrowia, ponieważ dusza i ciało są ze sobą ściśle związane. Oczywiście należy prosić i zabiegać o uzdrowienie ciała, ale ono zawsze powinno iść w parze z uzdrowieniem duszy.

 

Pokój serca zależy bezpośrednio od naszej zdolności i gotowości do przebaczenia. Bóg pragnie oczyścić i usunąć z naszej duszy jakikolwiek ślad nienawiści, żalu, pychy, który utrudniałby nam wzrastanie w miłości, ale musimy Mu na to pozwolić, musimy dać Mu wolną rękę, by dokonywał w nas swoich cudów. Jak? Mówiąc Mu po prostu: „Tak, zgadzam się. Nie wiem jak, ale tak, chcę…”.

 

Ćwiczenie:

Na początek sporządź listę osób, którym pragniesz wybaczyć i od których potrzebujesz przebaczenia. Wykorzystamy ją ostatniego dnia nowenny.