Uczniom Jezusa przyszła myśl, kto z nich jest największy. Lecz Jezus, znając myśli ich serca, wziął dziecko, postawił je przy sobie i rzekł do nich: «Kto by to dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto by Mnie przyjął, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto bowiem jest najmniejszy wśród was wszystkich, ten jest wielki». Wtedy przemówił Jan: «Mistrzu, widzieliśmy, jak ktoś w imię Twoje wypędzał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami». Lecz Jezus mu odpowiedział: «Przestańcie zabraniać; kto bowiem nie jest przeciwko wam, ten jest z wami».
Nasze Modlitwy
Projekt prowadzony pod opieką Hermanice.Dominikanie.pl
Ewangelia wg św. Łukasza, Lc 9,46-50
Komentarz to ewangelii
„Tak, nawet jeśli jestem ignorantem, moja ignorancja będzie ze mną” (Hi 19,4 Wlg). Cechą charakterystyczną heretyków jest nadymanie się próżną arogancją swojej wiedzy, częste wyśmiewanie prostoty uczciwej wiary i uważanie życia pokornych za nijakie. Przeciwnie dzieje się w świętym Kościele, który pokornie zniża swoje myśli przed każdą prawdą, którą pojmuje jego prawdziwa mądrość, unikając wystarczalności wiedzy, próżności badań nad tajemnicami i zarozumiałości zgłębiania problemów, które przekraczają jego możliwości. Rzeczywiście, bardziej przydatne jest ignorowanie tego, czego nie można zgłębić, niż zuchwałe definiowanie tego, czego się nie wie.
Z drugiej strony mówi się, że to, co jest z nami jest to, co jest dla nas, i odwrotnie, to, co jest przeciwko nam, nie jest z nami. Ponieważ zatem serce heretyka jest nadęte z powodu jego wiedzy, a wierni korzą się w poczuciu swojej ignorancji, błogosławiony Hiob może powiedzieć w swoim własnym imieniu, ale także w zgodzie z Kościołem powszechnym: „Nawet jeśli byłem ignorantem, moja ignorancja będzie ze mną”. Jest to wyraźne stwierdzenie skierowane do heretyków: „Cała wasza wiedza nie jest z wami, ponieważ jest przeciwko wam, gdyż umacnia was w głupiej dumie. Ale moja ignorancja jest ze mną, ponieważ jest dla mnie, ponieważ daleki od dumnej śmiałości, by badać Boga, pokornie utrzymuję się w prawdzie”.
Św. Grzegorz Wielki (ok. 540–604)
Dzienne czytania pochodzą ze strony https://www.evangelizo.org