Jezus przemówił tymi słowami: «Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych oraz mówicie: „Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie bylibyśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków”. Przez to sami przyznajecie, że jesteście potomkami tych, którzy mordowali proroków. Dopełnijcie i wy miary waszych przodków!»
Nasze Modlitwy
Projekt prowadzony pod opieką Hermanice.Dominikanie.pl
Ewangelia wg św. Mateusza, Mt 23,27-32
Komentarz to ewangelii
Zdrowie ciała jest dobrem dla życia ludzkiego. Jednakże jest się szczęśliwym, nie tylko poznając definicję zdrowia, ale żyjąc w dobrym zdrowiu. Pan Jezus nie mówi, że jest się szczęśliwym, wiedząc coś na temat Boga, ale mając Go w sobie. Ponieważ „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8). Nie mówi, że Bóg pozwala się ujrzeć temu, który oczyści spojrzenie swej duszy, inne słowo tak jasno to wyraża: „Królestwo Boże jest w was” (Łk 17,21). Oto, czego nas uczy: kto oczyści swoje serce ze wszelkiego stworzenia i nieprawych przywiązań, ten ujrzy obraz natury boskiej w swoim własnym pięknie. […]
Jest w tobie, w pewnej mierze, zdolność oglądania Boga. Ten, który ciebie kształtował, złożył w tobie ogromną siłę. Bóg, stwarzając ciebie, zamknął w tobie cień własnej dobroci, tak jak się robi odbicie pieczęci w wosku. Ale grzech ukrył tę Bożą pieczęć; jest ona ukryta pod twoimi brudami. Jeśli przez wysiłek życia doskonałego oczyszczasz brudy z twojego serca, boskie piękno na nowo w tobie zajaśnieje. Jak kawałek żelaza, oczyszczonego z rdzy, lśni w słońcu, podobnie wewnętrzny człowiek, którego Pan nazwa „serce”, odnajdzie podobieństwo ze swoim wzorem, kiedy wyczyści ślady rdzy, które nadwyrężyły jego piękno.
Św. Grzegorz z Nyssy (ok. 335–395)
Dzienne czytania pochodzą ze strony https://www.evangelizo.org