Jezus powiedział do swoich uczniów: «Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb”. Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie».
Nasze Modlitwy
Projekt prowadzony pod opieką Hermanice.Dominikanie.pl
Ewangelia wg św. Mateusza, Mt 5,38-42
Komentarz to ewangelii
Mój drogi Ojcze, możesz mi powiedzieć: „Bardzo kocham miłosierdzie, ale jak mogę naprawdę wiedzieć, czy je mam?”
Odpowiem ci: „Jeśli dusza znajdzie w sobie warunki, które uznaliśmy za miłosierdzie. Można je wszystkie podsumować w dwóch głównych punktach: po pierwsze, w prawdziwej i świętej cierpliwości, która znosi wszelkie zniewagi, małe lub wielkie, z jakiejkolwiek strony przychodzą, i która znosi je ze spokojnym i spokojnym duchem; po drugie, w gorliwości, aby w miarę możliwości zaspokoić potrzeby bliźniego. Tak więc pierwszym warunkiem miłosierdzia jest znoszenie zniewag, drugim jest dawanie: a co dawać? Uczucie miłosierdzia, kochając bliźniego jak siebie samego i pomagając stworzeniom zgodnie z tym, co Bóg daje w łaskach, dobrach duchowych i doczesnych: dusza jest skłonna do przyjmowania i smakowania słowa Bożego i zobowiązuje się do przestrzegania go aż do śmierci. Istnieje wiele innych znaków miłosierdzia, ale nie chcę wchodzić w zbyt wiele szczegółów i wspomnę tylko o dwóch głównych”.
O, jakże szczęśliwa jest dusza, która karmi się na łonie tak łagodnej matki! Jest pokorna, posłuszna i wolałaby raczej umrzeć, niż nie być poddana Jezusowi ukrzyżowanemu.
Św. Katarzyna ze Sieny (1347–1380)
Dzienne czytania pochodzą ze strony https://www.evangelizo.org