Jezus wyszedł na górę i przywołał do siebie tych, których sam chciał, a oni przyszli do Niego. I ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki i by mieli władzę wypędzać złe duchy. Ustanowił więc Dwunastu: Szymona, któremu nadał imię Piotr; dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba, którym nadał przydomek Boanerges, to znaczy synowie gromu; dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego i Judasza Iskariotę, który właśnie Go wydał.
Nasze Modlitwy
Projekt prowadzony pod opieką Hermanice.Dominikanie.pl
Ewangelia wg św. Marka, Mc 3,13-19
Komentarz to ewangelii
Błogosławieni apostołowie… pierwsi ujrzeli Chrystusa wiszącego na krzyżu, opłakiwali Jego śmierć, byli przerażeni w obliczu cudu zmartwychwstania, ale wkrótce, ogarnięci miłością przez objawienie Jego mocy, nie wahali się przelać własnej krwi, aby poświadczyć prawdziwość tego, co widzieli. Pomyślcie, bracia, o co poproszono tych ludzi: wyruszyć na cały świat i głosić, że martwy człowiek został wskrzeszony i wstąpił do nieba, doświadczyć, za głoszenie tej prawdy, tego, co podobało się szalonemu światu: niedostatku, wygnania, kajdan, cierpienia, stosu, dzikich zwierząt, krzyża i śmierci. Czy to za nieznaną sprawę?
Czy Piotr umierał dla swojej chwały? Czy głosił dla swego zysku? On umierał, ale inny został otoczony chwałą. On został zabity, ale inny uwielbiony. Tylko gorący płomień miłości, zjednany z przekonaniem o prawdzie może wyjaśnić podobną zuchwałość! Głoszący widzieli. Nie umiera się za prawdę, której nie jest się pewnym. Czy też powinni byli zaprzeczyć temu, co widzieli? Oni nie zaprzeczyli: głosili tego martwego, o którym wiedzieli, że żyje i wiedzieli, dla jakiego życia gardzili życiem obecnym. Wiedzieli, dla jakiego szczęścia znosili przelotne próby, dla jakiej nagrody deptali wszelkie cierpienia. Ich wiara! Jej waga miała większe znaczenie niż cały świat.
Św. Augustyn (354–430)
Dzienne czytania pochodzą ze strony https://www.evangelizo.org