W dzień szabatu Jezus wszedł do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschłą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć. On zaś rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podnieś się na środek!» A do nich powiedział: «Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie uratować czy zabić?» Lecz oni milczeli. Wtedy spojrzawszy na nich dokoła z gniewem, zasmucony z powodu zatwardziałości ich serc, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę!» Wyciągnął, i ręka jego stała się znów zdrowa. A faryzeusze wyszli i ze zwolennikami Heroda zaraz się naradzali przeciwko Niemu, w jaki sposób Go zgładzić.
Nasze Modlitwy
Projekt prowadzony pod opieką Hermanice.Dominikanie.pl
Ewangelia wg św. Marka, Mc 3,1-6
Komentarz to ewangelii
Czy Bóg działa, czy pracuje w dniu szabatu? Z pewnością, ponieważ w innym przypadku światło słońca by zgasło, ziemia utraciłaby swoją konsystencję, wszystkim owocom zabrakłoby soków, a życie ludzkie by zanikło, gdyby z powodu szabatu nadrzędna siła wszechświata przestałaby działać. Ale w rzeczywistości nie ma żadnego przestoju. Podczas szabatu, jak i przez pozostałych sześć dni w tygodniu, elementy wszechświata spełniają swoje funkcje. Za ich pomocą Ojciec działa w każdym czasie, ale działa w Synu, który jest z Niego zrodzony i przez którego wszystko jest Jego dziełem… Działanie Ojca kontynuuje przez Syna w dniu szabatu. W rezultacie nie ma spoczynku w Bogu, ponieważ żaden dzień nie widzi zatrzymanego dzieła Bożego.
Tak to jest z działaniem Boga. Na czym polega Jego spoczynek? Dzieło Boże to dzieło Chrystusa. I spoczynek Boga, to Bóg, Chrystus, bo wszystko, co należy do Boga, jest prawdziwie w Chrystusie do tego stopnia, że Ojciec może zdać się na Niego.
Św. Hilary (ok. 315–367)
Dzienne czytania pochodzą ze strony https://www.evangelizo.org