Jezus powiedział do swoich uczniów: «Modląc się, nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, zanim jeszcze Go poprosicie. Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak w niebie. Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego. Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień».
Nasze Modlitwy
Projekt prowadzony pod opieką Hermanice.Dominikanie.pl
Ewangelia wg św. Mateusza, Mt 6,7-15
Komentarz to ewangelii
Oczywiście, żadna przeszkoda nie może powstrzymać woli Bożej przed jej wypełnieniem; nie życzymy Mu więcej sukcesów w realizacji Jego planów, ale prosimy, aby Jego wola wypełniła się we wszystkich ludziach.
Za obrazem ciała i ducha my sami jesteśmy określani przez obraz nieba i ziemi. Ale nawet w tym oczywistym sensie natura prośby pozostaje taka sama: aby wola Boża spełniała się w nas na ziemi, aby mogła spełnić się w nas w niebie. Czymże jest wola Boża, jeśli nie tym, byśmy podążali drogami Jego nauczania? Dlatego błagamy Go, aby przekazał nam treść i moc swojej woli, abyśmy mogli być zbawieni na ziemi i w niebie, ponieważ Jego podstawową wolą jest zbawienie dzieci, które przysposobił. Tę wolę Bożą Pan urzeczywistnił słowem, czynem i cierpieniem. W tym znaczeniu powiedział, że nie czyni własnej woli, ale wolę swego Ojca.
Nie ma wątpliwości, że nie czynił własnej woli, ale wolę Ojca; taki przykład daje nam również dzisiaj: głoszenie, praca, cierpienie aż do śmierci. Aby to czynić, potrzebujemy woli Bożej. Kiedy mówimy: „Bądź wola Twoja”, radujemy się z faktu, że wola Boża nigdy nie jest dla nas zła. Co więcej, słowa te zachęcają nas do cierpienia. Nasz Pan, aby pokazać nam pośród udręki swojej męki, że słabość naszego ciała była w Nim, również powiedział: „Ojcze, oddal ten kielich”. Potem zmienił zdanie: „Nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie” (Łk 22,42). On sam był wolą i mocą Ojca; ale aby nauczyć nas spłacać dług cierpienia, całkowicie powierza się woli Ojca.
Tertulian (ok. 155 – ok. 220)
Dzienne czytania pochodzą ze strony https://www.evangelizo.org