Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj!”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza».
Nasze Modlitwy
Projekt prowadzony pod opieką Hermanice.Dominikanie.pl
Ewangelia wg św. Mateusza, Mt 5,20-26
Komentarz to ewangelii
I wszyscy bracia niech wystrzegają się słów obelżywych i sprzeczek (por. 2 Tm 2,14), niech starają się raczej, o ile Bóg da im łaskę, zachowywać milczenie. Niech nie sprzeczają się ze sobą ani z innymi, lecz niech starają się odpowiadać pokornie, mówiąc: „sługą nieużytecznym jestem” (por. Łk 17,10). I niech się nie gniewają, bo każdy, który gniewa się na brata swego, będzie winien sądu. Kto powiedziałby bratu swemu „bezbożniku”, będzie winien Rady; kto by rzekł: „głupcze”, będzie winien ognia piekielnego. I niech się kochają wzajemnie, jak mówi Pan: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, jak ja was umiłowałem” (J 15,12). I niech czynem okazują miłość, jaką mają względem siebie, jak mówi Apostoł: „Nie miłujmy słowem ani językiem, ale czynem i prawdą” (1 J 3,18).
I niech nikomu nie złorzeczą (por. Tt 3, 2); niech nie szemrzą, nie ubliżają innym, ponieważ jest napisane: „Obmówcy i oszczercy są Bogu obmierzli” (por. Rz 1,29). I niech będą uprzejmi, okazując wszelką łagodność względem wszystkich ludzi (por Tt 3,2). Niech nie sądzą i nie potępiają. I, jak mówi Pan, „niech nie roztrząsają nawet najmniejszych grzechów innych ludzi” (por. Mt 7, 3; Łk 6,41), a raczej własne grzechy niech rozważają w gorzkości duszy swej (por. Iz 38,15). I niech usiłują wejść przez ciasną bramę (Łk 13, 24), bo Pan mówi: „Ciasna jest brama i wąska droga, która wiedzie do życia, a mało jest tych, którzy ją znajdują” (Mt 7, 14).
Św. Franciszek z Asyżu (1182–1226)
Dzienne czytania pochodzą ze strony https://www.evangelizo.org