Jezus wraz z uczniami przyszedł znowu do Jerozolimy. Kiedy chodził po świątyni, przystąpili do Niego arcykapłani, uczeni w Piśmie i starsi i zapytali Go: «Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żeby to czynić?» Jezus im odpowiedział: «Zadam wam jedno pytanie. Odpowiedzcie Mi na nie, a powiem wam, jakim prawem to czynię. Czy chrzest Janowy pochodził z nieba, czy też od ludzi? Odpowiedzcie Mi». Oni zastanawiali się między sobą: «Jeśli powiemy: „Z nieba”, to nam zarzuci: „Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?” Powiemy: „Od ludzi”». Lecz bali się tłumu, ponieważ wszyscy rzeczywiście uważali Jana za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi: «Nie wiemy». Jezus im rzekł: «Więc i Ja nie powiem wam, jakim prawem to czynię».
Nasze Modlitwy
Projekt prowadzony pod opieką Hermanice.Dominikanie.pl
Ewangelia wg św. Marka, Mc 11,27-33
Komentarz to ewangelii
„Wyjaśnię, ty mnie posłuchaj, a to wypowiem, com widział” (Hi 15,17). Cechą aroganta jest posiadanie poczucia sprawiedliwości, bez względu na to, jak słabe może ono być, ale naginane do służby pychy; jest to wywyższanie się dzięki własnej inteligencji ponad siebie tylko po to, by wpaść, nadęty próżnością, w pułapkę pychy. Jest to uważanie się za bardziej uczonego niż uczeni; jest to domaganie się szacunku od tych, którzy są lepsi od nas; jest to udawanie przed tymi, którzy są świętsi od nas, że nauczają z pozorem autorytetu. Stąd słowa: „Wyjaśnię, ty mnie posłuchaj”. […]
Po stwierdzeniu: „Nieprawy jest zawsze w strachu” (HI 15;20), Hiob dodaje: „Zliczone są lata tyrana”. Innymi słowy: dlaczego pysznić się z jakiejś pewności, kiedy ból niepewności jest częścią ludzkiej natury? Ale Bóg Wszechmogący nie tylko rezerwuje męki przyszłego życia dla ludzi zdeprawowanego życia; już tu na ziemi, w godzinie ich niepowodzeń, zamyka ich serca w karach: grzesząc, uderzają siebie, zawsze drżąc, zawsze urągając, w obawie, że inni zadadzą im takie samo cierpienie, jakie oni im zadali.
Św. Grzegorz Wielki (ok. 540–604)
Dzienne czytania pochodzą ze strony https://www.evangelizo.org