W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus, podniósłszy oczy ku niebu, modlił się tymi słowami: «Ojcze Święty, nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, że Ty Mnie posłałeś. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, że Ty Mnie posłałeś i że Ty ich umiłowałeś tak, jak Mnie umiłowałeś. Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem, i oni poznali, że Ty Mnie posłałeś. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich».
Nasze Modlitwy
Projekt prowadzony pod opieką Hermanice.Dominikanie.pl
Ewangelia wg św. Jana, Jn 17,20-26
Komentarz to ewangelii
Ciało Kościoła Chrystusowego, pochodzącego od harmonijnego zgromadzenia świętych od początku czasów, osiąga swój zrównoważony i całkowity skład w jedności synów Bożych, pierworodnych zapisanych w niebie (por. Łk 10,20)… Nasz Zbawiciel-Bóg sam objawia nierozerwalny i niepodzielny charakter jedności z Nim, mówiąc do apostołów: „Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu; a wy we Mnie i Ja w was” (J 10,38; 14,20). Wyjaśnia to, dorzucając: „I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno!” I na nowo: „Aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich”. […]
Co za cud, ta niewyrażalna pobłażliwość miłości, którą ukazuje nam Bóg, ten przyjaciel człowieka! (Mdr 1,6) To, co z natury należy do Ojca, jest nam także przyznane, dzięki przybraniu i łasce… Chwała dana Synowi przez Ojca jest nam nadana przez Syna, dzięki łasce Bożej. Jeszcze lepiej: podobnie jak On jest w Ojcu, a Ojciec w Nim, tak samo Syn Boży będzie w nas, a my w Synu, jeśli tego pragniemy, dzięki łasce. Jak tylko stał się do nas podobny dzięki ciału, sprawił, że staliśmy się uczestnikami Jego boskości i wcielił nas w siebie. Zresztą, boskość, w której uczestniczymy przez tą komunię, nie jest podzielna na kawałki. Wynika z tego, że i my, jeśli prawdziwe uczestniczymy w tej boskości, stajemy się nierozerwalnie złączeni z jedynym Duchem, tworząc jedno ciało z Chrystusem.
Symeon Nowy Teolog (ok. 949–1022)
Dzienne czytania pochodzą ze strony https://www.evangelizo.org